http://www.unss.sk/


Gólové skóre Bielej pastelky 2017

Nevidiaci vidí tmu? Ako funguje Braillovo písmo? Vďaka tejto vecičke si nepreleje pohár? A toto mu povie, akej farby má tričko? A naozaj môže mať aj dotykový telefón? Takéto a mnoho ďalších otázok sa na nás v piatok 22. septembra sypalo v informačnom stánku v City Aréne v Trnave. Biela pastelka 2017 sa od 10.00 do 17.00 návštevníkom snažila ukázať, ako sa žije poslepiačky.

Návštevníci skúšali simulačné okuliare
Fotografia: Návštevníci skúšali simulačné okuliare

Naše informačné stánky sa prehýbali pod ťarchou kompenzačných a optických pomôcok, spoločenských hier pre ľudí so zrakovým postihnutím a rôznych informačných materiálov. Návštevníci listovali v „bodkovaných“ knihách, ale aj sami si mohli Braillovým písmom napísať ľubovoľný text, prejsť sa poslepiačky s bielou palicou, vyskúšať si pomocou simulačných okuliarov, ako vidia-nevidia svet okolo seba ľudia s ťažkým poškodením zraku. Vďaka spoločnosti Alcon a Carl Zeiss si záujemcovia mohli bezplatne nechať vyšetriť vnútroočný tlak (privysoké hodnoty môžu viesť k vzniku glaukómu, prinízke k deformovaniu očnej gule) a zistiť ostrosť svojho videnia. K dispozícii bolo aj meranie zrakových parametrov detí. Vyšetrenia boli bezkontaktné, bezbolestné a výsledok známy ihneď. Nad všetkým držal stráž ambasádor Bielej pastelky 2017, niekoľkonásobný futbalista roka Marek Hamšík.

Meranie zrakových parametrov
Fotografia: Meranie zrakových parametrov

„Chcem poďakovať vedeniu City arény, ktoré poskytlo priestor pre náš informačný stánok a spropagovalo akciu v nákupnom centre. Taktiež firmám Zeiss a Alcon, ktoré počas tohto dňa ochotne poslúžili verejnosti meraniami na svojich prístrojoch a vyšetrili niekoľko desiatok záujemcov,“ povedala vedúca Krajského strediska ÚNSS v Trnave Andrea Remenárová. „Vďaka patrí predovšetkým našim dobrovoľníkom, ktorí celý deň zbierkovali v uliciach miest a s úsmevom oslovovali okoloidúcich. S ich pomocou sa nám podarilo v Trnavskom kraji vyzbierať 10 894,46 €. Ďakujeme za každý príspevok.“

A aké je celkové gólové skóre Bielej pastelky 2017? Hrubý výnos dosiahol čiastku 193 011,04 €, z čoho čistý výnos predstavuje 174 025,29 €.

Verejnú zbierku Biela pastelka organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska už od roku 2002 a aj vďaka jej výťažku môže poskytovať svoje služby všetkým záujemcom na celom území bezplatne. Všetky aktuálne informácie sústreďujeme na webstránke Bielej pastelky a na Facebooku Bielej pastelky.


Copyright Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
e-mail: webmaster@unss.sk